Otsing ja saated

Jukuraadio 2020-12-03

SEITSMES MOOSESE RAAMAT: Ehk Saatana piibel. JUKU Raadio 337. saates loeme ja arutame koos professor Marju Kõivupuuga Seitsmendat Moosese Raamatut.
Eestis Kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiivis on talletud ligi sada lugu selle raamatuga tehtud imetegudest alates surnute ülesäratamistest kuni tuleviku ettemääramiseni. Katoliku usu järgi aga ei tohtinud trükitud piibleid lihtrahvale anda, seetõttu oli kirikuisandatel Moosese raamatute näol võim rahvaid allutada. Kui piibel pärast reformatsiooni eesti keelde tõlgiti, siis hakati selle väljaandjaid süüdistama, et nad olla meelega sellest osa peatükke välja jätnud ja just nimelt Moosese kuuenda ja seitsmenda raamatu, et see võluvahend lihtrahva kätte ei satuks. Kus siis hoitakse veel alles olevat seitsmendat Moosese raamatut? Selle kohta läksid rahva arvamused Matthias Johann Eiseni andmetel  lahku. Ühe jutu järgi olevat säilinud sellest ainult üks eksemplar ja see olla Roomas seitsme ahelaga müüri küljes igavesti kinni. Püha Isa lugeda seda seal ja panna sellega maailma rahvad oma sõna kuulma. Kallis raamat olla seal nii seatud, et peale paavsti keegi seda lugeda ei saaks.
Oli levinud ka avamus, et olevat siiski veel üks seitsmes Moosese raamat, mis Tallinna Toompea lossis varjul seisvat, samuti ahelais kinni, et vargad seda ära ei viiks ja ka teenrid lugeda ei saaks. Kui mõisnikud ja kirikuõpetajad Tallinnas koos käivad, siis lugevat nende ülem neile seda ette, õpetavat neid ja kutsuvat vaime välja.  Kõige rohkem olid aga levinud jutud, et maagiline raamat siiski Tartus olevat. Viljandi pool räägiti, et kallis raamat Tähetornis kahe raudahelaga seina küljes kinni seista. Siiski kinnitas enamik jutte, et seda ülikooli raamatukogus Toomel varjul peetakse.
LAE ALLA
Vaata Podcast arhiivi. Saade: . Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.