Mis podcasting?

Podcasting (taskuhääling? rahvahääling? paunhääling?) on 2004 sügisel tekkinud standard, mis võimaldab sinu arvutis jooksval programmil märgata lisandunud saateid ning neid automaatselt sinu arvutisse (ja MP3-mängijasse) laadida. Podcasting põhineb laialtlevinud RSS standardil, mille kohta võid edasi lugeda siit.

Podcastingust räägitakse ka kui asünkroonsest raadiost: sa ei pea olema vajalikul hetkel raadio ees (e. sünkroonis) vaid võid tellida sind huvitavad saated enda arvutisse / MP3-mängijasse ning kuulata neid täpselt siis kui sulle sobib.

Ja kuigi podcastinguga alustas Eestis KUKU-raadio on maailma podcastingust vaid väike osa päris-raadiosaadete salvestused, sest niisama lihtne kui podcasti kuulata on ka seda ise teha (vajalik varustus: arvuti, mikrofon, soft millega heli salvestada, veebileht kuhu välja panna) ning allpool viidatud veebisaitidelt võib leida vaheldumisi väga erineva tegumoega saateid.

Kuidas kasutada?

Programme mida soovitada võiks on palju, lihtsuse mõttes kasutame aga “seda esimest” ehk iPodder’it Juice Receiver’it mille ametlik kodu on juicereceiver.sourceforge.net.

Vahemärkus: nimi muudeti iPodder’ist Juice Receiver’iks, kuna Apple hakkas igisema. Ajaloolistel kaalutlustel ei hakka allolevaid ekraanipilte muutma, sest sisuliselt jäi kõik ju samaks.

LAE JA INSTALLI Juice Receiver

Kuna ametlik versioon Juice 2.22 on hädas nimes täpitähti sisaldavate podcastidega nagu Keskpäevatund siis tuleks alla laadida “parendatud mitteametlik” Juice221Setup_NOT-OFFICIAL-BUILD.exe.

NB: Juice Receiver on GPL-litsentsiga vaba tarkvara, seda võib julgelt kasutada nii kodu- kui tööarvutis ilma sentigi maksmata. Mõistagi on arendusmeeskond tänulik Sulle sobilikuna tunduva rahalise annetuse eest, selle tarbeks on projekti kodulehel PayPal’i Donate!-nupp ;-)

Installimiseks käivita äsja allalaetud fail (sa ju jätsid meelde, kuhu salvestasid?), ainus oluline nupuvajutamine on nõustumine litsentsiga (GNU General Public License, st tegemist on vaba tarkvaraga mida võid kasutada nii kodus, tööl kui puhkehetkel, soovi korral pulkadeks lammutada või paremaks teha).

KÄIVITA

Esimesel käivitamisel laeb Juice alla mõned MP3-failid tervitustega programmi loojatelt, neid saab kuulata kui võtta ette Downloads-paneel. Kõik allalaetud failid sattuvad vaikimisi sinu My Documents all olevasse My Received Podcasts kataloogi ning juhul, kui sul sinu MP3-mängijaks on iPod ning installitud iTunes lisatakse ka selle playlisti. Kui sul kasutad mõnda muud MP3-mängijat on tõenäoliselt mõistlik File->Preferences all muuta kataloog kuhu podcaste laetakse selleks, kust sinu MP3-mängija tarkvara oskab faile otsida.

TELLI ENDALE MIDAGI

Saateid tellida saab mitut moodi, tõenäoliselt levinuim viis on see, et leiad sind huvitava saate veebilehelt lingi nende podcastile (vahel tekstilink, vahel oranzh nupp kirjaga RSS, XML või POD), nt podcast.kuku.ee vasakus veerus on saatenimede taga oranzid nupud (saate lehel ka vastav tekstilink). Klõpsa näiteks Keskpäevatunni taga oleval nupul hiire parema nupuga ning vali avanenud menüüst Copy shortcut.

Nüüd mine Podcast diretory paneelile, klõpsa kursor tühja kasti mille leiad ülaservast ning kleebi sinna äsjakopeeritud aadress (tulemus peaks olema nagu allpool näha) ja vajuta Add.

Seejärel võid vaadata Subscriptions paneeli kus peaks olema näha ka Keskpäevatund ning et Juice kohe nüüd esimese saate allalaadimise kallale asuks tasub vajutada rohelist nooltega nuppu vasakus ülaservas.

Kui see toimib… Siis võib sama korrata mõne teise saatega või tellida endale midagi ingliskeelset. Allpool lingid mõningate soovitustega, aga kõik selle leiab ka Podcast directory paneelilt.

Muid kuulamissoovitusi

 • podcastalley.com — leiab muuhulgas kuulajate hääletatud top10, top50 podcastid
 • itconversations.com — hulk IT-teemalisi podcaste, päris-raadiosaateid ning konverentside salvestusi, äärmiselt huvitav
 • onthemedia.org — New York Public Radio saade On the Media, väga huvitav kommentaar USA meediast ja sellega seonduvast poliitikast
 • wfmu.org — üks väheseid USA freeform raadioid (st kus ei mängita playlisti), netis hulk saateid millest kindlasti soovitaksin tellida The Speakeasy with Dorian, väga huvitav on ka Antique Phonograph Music Program ja Thomas Edison’s Attic (veidi piinav kuulata, kuna mängitakse ette tõesti Edisoni enda vaharulle)
 • Pingback: Google Listen ja taskuhääling telefonis | Oliver soovitab()

 • Kairi

  Tere,
  Ennem oli voimalus otsi funktsiooni abil leida vanu podcaste nt jarjejutte aastast 2009 aga mingil pohjusel ma seda enam ei leia… Palun nou.

 • Anonüümne

  Kirjutasin Googlisse “järjejutt 2009 mp3″ ja sain päris palju linke järjejutu podcastidele. Siin Kuku keskkonnas meil väga mugavat ostivõimalust jah hetkel ei ole.

 • Turvas

  iTunes aitab;)

 • Pingback: Esimene kontaktund digitaalse meedia kursusel « Anneli blogi()

 • Mart

  Tere,

  Kas Teie tehtud saateid võib riputada ka oma isiklikule saidile üles?

 • Veiko

  Püüan iPadi iTunesi kaudu tellida vanamehi kolmandalt, aga ta ei suuda seda leida. Leian Välismäärajat ja Kukul külas, aga seda ka kuidagi selliselt, et ühte saadet tellinud inimesed on ka seda ja seda tellinud. Otsing vastuseid ei anna. Lisaks näitab ta kategooriana ‘english’ ja midagi veel, mis kindlasti ei ole Kuku raadio saadete kategooria.
  Appi.

 • Anonüümne

  Tänaseks saavutasime olukorra, kus otsides “vanamehed” saab õige asja kätte.

 • Alkerman

  Tere. Väga pikkasid maid sõites oleks hea auto stereost kuulata onu Raivo rännakuid. Seoses sellega küsimus – kas Kuku raadiost oleks võimalik tellida kõik eelpool mainitud sarka osad? Kui jah, siis luidas?

  Tänud,
  Ajaloohuviline

 • Jaanus Jeeser

  Kirjuta oma kommentaar siia
  Kuidas teie arhiivist mugavalt saateid otsida. Näiteks , plaan sõita Iisraeli sooviks kuulata Iisraeli teemalisi saateid.

 • Pingback: 13 äppi Androidile, mida soovitaks igale töötavale lapsevanemale | Pere24.ee()

 • Andres

  Tahaks leida üles Tarkade Klubi RSSi aadressi. Olemasolev link ei tööta :-(

 • Anonüümne

  Tänan märkamast – sellega oli jah probleem, nüüd peaks korras olema!

 • remi

  selline lugu et sooviks Memooria saateid peale 2008 kas on olemas

 • lem

  teateju kyll,et asi aeneb e. evolutsioneerub…: Matteuse 24:21, 22

  21 Sest siis tuleb suur viletsus*,+ mille sarnast pole olnud maailma algusest kuni praeguse ajani ega tule ka edaspidi.+ 22 Kui neid päevi ei vähendataks, ei pääseks ükski inimene, aga äravalitute pärast vähendatakse neid.+

  Ilmutus 12:12

  12 Seepärast rõõmustage, taevas ja teie, kes seal elate! Häda maale ja merele,+ sest Kurat on tulnud alla teie juurde ja ta on väga vihane, kuna ta teab, et talle on jäänud vähe aega.”+

 • lem

  teateju kyll,et isikuomadused ´´evolutsioneeruvad´´´…

  ilm6:4;2tim 3:1-5

  (ilm6:4;2tim 3:1-5)

  Ilmutus 6:4

  4 Väljus veel üks hobune, tulipunane. Selle seljas istujal lubati rahu maa pealt ära võtta, et inimesed üksteist tapaksid, ja talle anti suur mõõk.+

  2. Timoteosele 3:1-5

  3 Aga seda tea, et viimseil päevil+ tulevad karmid ajad. 2 Inimesed on siis enesearmastajad, rahaarmastajad, hooplejad, üleolevad, õela ütlemisega, sõnakuulmatud vanematele, tänamatud, ustavusetud, 3 kalgid oma pereliikmete vastu,* järeleandmatud, laimajad, enesevalitsuseta, metsikud, hea põlgajad, 4 reeturid, põikpäised, uhked, lõbuarmastajad, aga mitte jumalaarmastajad, 5 sellised, kes on pealtnäha jumalakartlikud, aga kelle teod seda ei tõenda,+ ja nendest hoia eemale.

 • kadrin

  mingi ropult ülekaaluline tüüp naabermaja keldrist käib vist Kuku podcaste üles panemas. päris tihti läheb ikka ilge aeg peale saate eetrisolekut, kui podcasti kuulata saab.

 • meelis

  oleks väga hea kui saate pealkiri sisalaks lisaks sõnale “Intervjuu” ka
  vähemalt 3 sõna sisu kohta, telefoni listi kommentaari ei ilmu ja nii
  peab Kuku lugude puhul eraldi vaatama igat kirjet.

 • Kuula KUKU viimatisi saateid

  Siit saab kuulata viimast 10 saadet äraspidi-kronoloogilises järjekorras. Kui oled esilehel siis kõiki saateid, kui valid vasakust tulbast saatesarja siis ainult selle viimaseid saateid.
  Laen pleierit ...